Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dijital Para

Bitcoin gibi kripto para birimleri nelerdir?

Bitcoin Gibi Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Dijital para birimleri veya sanal para birimleri olarak da bilinen kripto para birimleri, bir dijital para biçimidir. Ödemelerin elektronik olarak yapılmasına ve fiziksel nakit kullanan standart para birimlerine benzer şekilde çalışmasına izin verirler. Ancak, banknotlar ve madeni paralar kullanılarak fiziksel olarak değiştirilebilen standart para birimlerinin aksine, kripto para birimleri yalnızca bilgisayar kodu satırları kullanılarak elektronik olarak değiştirilir. İyi bilinen kripto para birimlerinin örnekleri arasında bitcoin, ethereum ve litecoin bulunur.

Kripto para birimleri standart paradan nasıl farklıdır?

Euro gibi çoğu kağıt para birimi yasal ihale statüsüne sahiptir. Bu, para biriminin ülkenin resmi olarak tanınan para birimi olduğu ve bir borcun ödenmesi olarak kabul edilmesi gerektiği anlamına gelir. Öte yandan kripto para birimlerinin yasal ihale statüsü yoktur. Bu, kabul edilmeleri için yasal bir zorunluluk olmadığı anlamına gelir. Kripto para birimleri ve kağıt para birimleri arasındaki bir diğer büyük fark, bunların nasıl yapılandırıldığıdır. Resmi para birimleri merkezileştirilir ve arzlarını kontrol eden bir merkez bankası tarafından garanti edilir. Örneğin, Avrupa Merkez Bankası avroya garanti veriyor ve avro bölgesindeki arzını kontrol ediyor. Bu arada kripto para birimleri düzenlenmemiş ve merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Bu, hiçbir merkez bankasının onlara garanti vermediği veya arzlarını kontrol etmediği anlamına gelir.

Kripto para birimlerini kim kontrol ediyor?

Kripto para birimleri, “blockchain” veya “dağıtılmış defter teknolojisi” olarak bilinen bir teknoloji kullanılarak kontrol edilir. Dağıtılmış defter teknolojisini anlamanın iyi bir yolu, onu büyük bir bilgisayar ağında paylaşılan ve depolanan büyük bir genel dosya veya defter gibi düşünmektir. Bu dosya, kripto para birimi kullanılarak yapılan tüm işlemleri içerir. Herkese açık olarak paylaşıldığından ve içeriği çok sayıda farklı kişi tarafından doğrulandığından, herhangi birinin üzerine sahte bir işlem eklemesini neredeyse imkansız hale getirir.

Neden haberlerde bitcoin gibi kripto para birimleri var?

Kripto para birimleri, özellikle de bitcoin, son birkaç yıldır haberlerde çokça yer aldı. Bu, değerlerindeki büyük dalgalanmalardan kaynaklanmaktadır. Örneğin 2017’nin başında Bitcoin’in değeri madeni para başına 882 dolardı. Yılın ilerleyen saatlerinde madeni para başına 19.343 dolara yükseldi. Bununla birlikte, 2018’in sonunda bir bitcoin 4.000 dolardan daha az değere sahipti. Şuan da ise 66.000 Dolar üzerinde işlem görüyor.

Bir hesap birimi, paranın, mal ve hizmetlerin değerini kolayca anlamamıza ve bunları birbirleriyle karşılaştırmamıza izin vermesi gerektiği anlamına gelir. Bitcoin’in oynaklığı, onu bir hesap birimi olarak algılamayı zorlaştırıyor. değişim aracı Bir değişim aracı, paranın alıcıların ve satıcıların işlem yapmasını kolaylaştırması gerektiği anlamına gelir. Alıcılar ve satıcılar bazı işlemler için kullanabildiğinden, bitcoin bazı yönlerden bu koşulu yerine getirir.

Bununla birlikte, düşük işlem hızları, yüksek işlem maliyetleri ve ayrıca bitcoin’in istikrarsız değeri gibi sınırlamalar, bir değişim aracı olarak düzgün bir şekilde işlev görmesini zorlaştırmaktadır. Genel olarak, bitcoin standart bir para biriminden çok çok yüksek riskli, spekülatif bir varlık gibidir.

Bir merkez bankası dijital para birimi çıkarabilir mi? Yakın tarihli bir tartışma konusu, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini başlatmayı araştırmaları gerekip gerekmediğidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Written By

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

PC Programları

Online Hacker ekranı oyunu incelemesi

PC Programları

Minecraft 1.14.4 indir Windows İçin Minecraft İndirme, Windows’ta Minecraft Nasıl Yüklenir, En güncel 2021 Minecraft indir linkli ücretsiz. Minecraft En Son Version 2020 Versiyon:1.15.1İşletim...

PC Programları

Zoom haberleşme yazılımı windows versiyonu son sürümünü bedava olarak indirmek için tıklayın. Zoom indir 4.6.8 Windows hemen yüklemek için aşağıdaki bağlantı adreslerini kullanabilirsiniz. Zoom...

Mobil Uygulamalar

Zoom Alternatifi; Elbette, grup toplantısını etkinleştiren birçok sohbet uygulaması vardır, ancak diğer yandan Zoom farklıdır. Zoom'u farklı kılan, arkasındaki teknolojidir. Zoom; tepeden tırnağa bir...

Advertisement