Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dijital Para

Bitcoin Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bitcoin nedir
Bitcoin nasıl çalışır

Bitcoin yalnızca ilk kripto para birimi değil, aynı zamanda bugün var olan 5.000’den fazla kripto para biriminin en iyi bilinenidir. Finansal medya, her yeni dramatik yüksek ve mide çalkantı düşüşünü hevesle ele alıyor ve Bitcoin‘i manzaranın kaçınılmaz bir parçası haline getiriyor.

Vahşi dalgalanma büyük manşetlere yol açsa da, Bitcoin’i acemi yatırımcılar veya istikrarlı bir değer deposu arayanlar için en iyi seçenek haline getirmiyor. Girişleri ve çıkışları anlamak zor olabilir – Bitcoin’in nasıl çalıştığına daha yakından bakalım.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, banka gibi bir aracı olmadan doğrudan satın alabileceğiniz, satabileceğiniz ve takas edebileceğiniz merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, başlangıçta “güven yerine kriptografik kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemi” ihtiyacını tanımladı.

Şimdiye kadar yapılmış olan her bir Bitcoin işlemi, herkesin erişebildiği halka açık bir defterde yer alır, bu da işlemlerin tersine çevrilmesini ve sahtesinin yapılmasını zorlaştırır. Bu tasarım gereğidir: Merkezi olmayan yapılarının özü olan Bitcoins, hükümet veya herhangi bir düzenleyen kurum tarafından desteklenmez ve sistemin kalbinde pişirilen kanıtın yanı sıra değerlerini garanti edecek hiçbir şey yoktur.

Dijital finans hizmeti şirketi Holyheld’in kurucu ortağı ve CEO’su Anton Mozgovoy, “Paraya değer olmasının nedeni, biz insanlar olarak altınla aynı değere sahip olduğuna karar vermemizdir,” diyor.

2009’daki halka açık lansmanından bu yana, Bitcoin değeri önemli ölçüde arttı. Bir zamanlar madeni para başına 150 doların altında satılmasına rağmen, 19 Nisan 2021 itibariyle bir Bitcoin şu anda neredeyse 50.000 dolara satılıyor. Arzı 21 milyon jetonla sınırlı olduğu için, çoğu kişi fiyatının yalnızca zaman geçtikçe artmaya devam etmesini bekliyor, özellikle de daha büyük kurumsal yatırımcılar onu piyasa dalgalanmasına ve enflasyona karşı korunmak için bir tür dijital altın olarak görmeye başladıkça.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin, blok zinciri adı verilen dağıtılmış bir dijital kayıt üzerine inşa edilmiştir. Adından da anlaşılacağı gibi, blok zinciri, tarih ve saat, toplam değer, alıcı ve satıcı ve her bir değişim için benzersiz bir tanımlama kodu dahil olmak üzere her bir işlem hakkında bilgi içeren blok adı verilen birimlerden oluşan bağlantılı bir veri gövdesidir. Girişler kronolojik sırayla bir araya getirilerek dijital bir blok zinciri oluşturulur.

Bir kripto para birimi ATM ağı olan Pelicoin danışmanı Stacey Harris, “Blok zincirine bir blok eklendiğinde, onu görüntülemek isteyen herkes tarafından erişilebilir hale gelir ve kripto para birimi işlemlerinin halka açık bir defteri olarak hareket eder,” diyor.

Blockchain merkezi olmayan bir yapıya sahiptir, yani herhangi bir kuruluş tarafından kontrol edilmemektedir. Afrika kripto para borsası Quidax’ın CEO’su ve kurucu ortağı Buchi Okoro, “Herkesin üzerinde çalışabileceği bir Google Dokümanı gibi” diyor. “Kimse sahibi değil, ancak bağlantısı olan herkes katkıda bulunabilir. Ve farklı kişiler onu güncelledikçe, kopyanız da güncellenir. “

Herkesin blok zincirini düzenleyebilme olasılığı oldukça riskli görünse de, aslında Bitcoin’i güvenli kılan şeyin merkezinde yer alır. Yeni başlayanlar için, Bitcoin blok zincirine bir işlem bloğunun eklenebilmesi için, tüm Bitcoin sahiplerinin çoğunluğu tarafından doğrulanması ve kullanıcıların cüzdanlarını ve işlemlerini tanımak için kullanılan benzersiz kodların doğru şifreleme modeline uyması gerekir.

Bu kodlar uzun, rastgele sayılardır ve hileli olarak üretilmelerini inanılmaz derecede zorlaştırır. Aslında, Crypto Aquarium’dan Bryan Lotti’ye göre, Bitcoin cüzdanınızın anahtar kodunu tahmin eden bir dolandırıcı, arka arkaya dokuz kez bir Powerball piyangosunu kazanan biriyle kabaca aynı oranlara sahip. Her işlem için gerekli olan bu istatistiksel rastgelelik blok zinciri doğrulama kodları, herhangi birinin dolandırıcılık amaçlı Bitcoin işlemleri yapma riskini büyük ölçüde azaltır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin madenciliği, Bitcoin blok zincirine yeni işlemler ekleme sürecidir. Zor bir iş. Bitcoin madenciliği yapmayı seçen insanlar, işlemleri doğrulayan matematiksel bulmacaları çözmek için bilgisayarları bir yarışta konuşlandırarak iş kanıtı adı verilen bir süreç kullanırlar.
Madencileri bulmacaları çözmek ve genel sistemi desteklemek için yarışmaya ikna etmek için, Bitcoin kodu madencileri yeni Bitcoin’lerle ödüllendiriyor. Okoro, “Yeni coinlerin nasıl yaratıldığı” ve blok zincirine yeni işlemler eklendiğini söylüyor.

İlk günlerde, ortalama bir insanın Bitcoin madenciliği yapması mümkündü, ancak artık durum böyle değil. Bitcoin kodu, bulmacalarını zaman içinde çözmeyi gittikçe daha zor hale getirmek için yazılmıştır ve giderek daha fazla bilgi işlem kaynağı gerektirir. Günümüzde Bitcoin madenciliği, başarılı olmak için güçlü bilgisayarlar ve muazzam miktarlarda ucuz elektriğe erişim gerektiriyor.

Bitcoin madenciliği aynı zamanda eskisinden daha az ödüyor, bu da artan hesaplama ve elektrik maliyetlerini telafi etmeyi daha da zorlaştırıyor. Bir kripto varlık yönetimi şirketi olan BlockFi’nin kurucu ortağı Flori Marquez, “2009’da, bu teknoloji ilk çıktığında, her damga vurduğunuzda, bugün aldığınızdan çok daha fazla miktarda Bitcoin elde ediyorsunuz,” diyor. “Gittikçe daha fazla işlem var, her damga için ödediğiniz tutar gittikçe azalıyor.” 2140’a kadar, tüm Bitcoin’lerin dolaşıma gireceği tahmin ediliyor, yani madencilik yeni madeni para çıkarmayacak ve madenciler bunun yerine işlem ücretlerine güvenmek zorunda kalabilecek.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

ABD’de insanlar genellikle Bitcoin’i alternatif bir yatırım olarak kullanıyor ve hisse senetleri ve tahviller dışında bir portföyü çeşitlendirmeye yardımcı oluyor. Satın almak için Bitcoin’i de kullanabilirsiniz, ancak kripto para birimini kabul eden satıcıların sayısı hala sınırlıdır.
Bitcoin’i kabul eden büyük şirketler arasında Overstock, AT&T ve Twitch bulunur. Ayrıca bazı küçük yerel perakendecilerin veya belirli web sitelerinin Bitcoin aldığını da görebilirsiniz, ancak biraz araştırma yapmanız gerekecek.

Bununla birlikte, PayPal, bu yıl satın alımlar için kripto para birimini bir fon kaynağı olarak etkinleştireceğini ve kullanıcılar için kripto varlıklarını otomatik olarak fiat para birimine dönüştürerek satın alımları finanse edeceğini duyurdu.

Uinta Crypto Consulting’in kurucusu Spencer Montgomery, “346 milyon kullanıcıları var ve 26 milyon tüccara bağlılar” diyor. “Çok büyük.”

Ayrıca, kripto hesabınıza bir banka kartı bağlamanıza izin veren bir hizmet de kullanabilirsiniz, yani Bitcoin’i bir kredi kartı kullandığınız gibi kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda genellikle bir finans sağlayıcısının Bitcoin’inizi anında dolara dönüştürmesini içerir. Montgomery, “Crypto.com ve CoinZoom, ABD’de düzenlemeye sahip iki hizmettir” diyor.

Diğer ülkelerde – özellikle daha az istikrarlı para birimlerine sahip olanlarda – insanlar bazen kendi para birimleri yerine kripto para birimi kullanırlar.

Montgomery, “Bitcoin, insanlara bir hükümet tarafından desteklenen bir para birimine güvenmeden değer saklama fırsatı sunuyor” diyor. “İnsanlara en kötü durum senaryosu için riskten korunma seçeneği sunuyor. Venezuela, Arjantin, Zimbabve gibi ülkelerde zaten insanlar görüyorsunuz – borcu çok olan ülkelerde Bitcoin muazzam bir ilgi görüyor. “

Bununla birlikte, ABD’de Bitcoin’i bir yatırım değil para birimi olarak kullandığınızda, belirli vergi sonuçlarının farkında olmanız gerekir.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Çoğu kişi, Coinbase gibi borsalar aracılığıyla Bitcoin satın alır. Borsalar, kripto para birimi satın almanıza, satmanıza ve tutmanıza olanak tanır ve bir hesap oluşturmak, bir aracılık hesabı açmaya benzer; kimliğinizi doğrulamanız ve banka hesabı veya banka kartı gibi bir tür finansman kaynağı sağlamanız gerekir.

Başlıca borsalar Coinbase, Kraken ve Gemini’dir. Ayrıca Robinhood gibi bir komisyoncuda Bitcoin satın alabilirsiniz.

Bitcoin’inizi nereden satın alırsanız alın, onu saklayabileceğiniz bir dijital cüzdana ihtiyacınız olacak. Bu, sıcak cüzdan veya soğuk cüzdan olarak adlandırılan şey olabilir. Sıcak cüzdan (çevrimiçi cüzdan olarak da adlandırılır), buluttaki bir borsa veya sağlayıcı tarafından saklanır. Çevrimiçi cüzdan sağlayıcıları arasında Exodus, Electrum ve Mycelium bulunur. Soğuk cüzdan (veya mobil cüzdan), Bitcoin depolamak için kullanılan ve İnternet’e bağlı olmayan çevrimdışı bir cihazdır. Bazı mobil cüzdan seçenekleri arasında Trezor ve Ledger bulunur.

Bitcoin satın alma ile ilgili birkaç önemli not: Bitcoin pahalı olsa da bazı satıcılardan kesirli Bitcoin satın alabilirsiniz. Ayrıca, genellikle kripto işlem tutarınızın küçük yüzdeleri olan, ancak küçük dolarlık alımlarda gerçekten ek olabilecek ücretlere de dikkat etmeniz gerekecektir. Son olarak, Bitcoin alımlarının, görünüşe göre diğer birçok hisse senedi alımları gibi anlık olmadığını unutmayın. Bitcoin işlemlerinin madenciler tarafından doğrulanması gerektiğinden, Bitcoin satın alımınızı hesabınızda görmeniz en az 10-20 dakika sürebilir.
Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır

Hisse senedi gibi Bitcoin satın alabilir ve yatırım olarak tutabilirsiniz. Bunu artık Bitcoin IRA adı verilen özel emeklilik hesaplarında bile yapabilirsiniz.

kripto para birimlerinin altında yatan teknoloji.

Yine de önemli bir not: Kripto bazlı fonlar, kripto varlıklarına çeşitlilik katabilir ve riski biraz azaltabilirken, yine de önemli ölçüde daha fazla risk taşırlar ve istikrarlı getiri geçmişine sahip geniş tabanlı endeks fonlarından çok daha yüksek ücretler talep ederler. Servetlerini istikrarlı bir şekilde artırmak isteyen yatırımcılar, endeks bazlı karşılıklı ve borsa yatırım fonlarını (ETF’ler) tercih edebilir.

Bitcoin Alalım mı?

Genel olarak, birçok finans uzmanı, müşterilerinin kripto para birimi satın alma arzusunu destekler, ancak müşteriler ilgilendiklerini belirtmedikçe bunu tavsiye etmezler. Sertifikalı bir finans planlamacısı olan Ian Harvey, “Bizim için en büyük endişemiz, birinin kriptoya yatırım yapmak istemesi ve seçtikleri yatırımın iyi sonuç vermemesi ve aniden çocuklarını üniversiteye gönderememesidir,” diyor. (CFP) New York’ta. O zaman riske değmezdi.

Kripto para biriminin spekülatif doğası, bazı planlamacıların onu müşterilerin “yan” yatırımları için önermelerine yol açar. Dallas’taki CFP’den Scott Hammel, “Bazıları buna Vegas hesabı diyor” diyor. “Bunu gerçek uzun vadeli perspektifimizden uzak tutalım, portföyünüzün çok büyük bir kısmı haline gelmediğinden emin olalım.”

Gerçek anlamda, Bitcoin tek bir hisse senedi gibidir ve danışmanlar portföyünüzün büyük bir bölümünü herhangi bir şirkete koymanızı tavsiye etmez. En fazla, planlamacılar, tutkunuz varsa Bitcoin’e% 1 ila% 10’dan fazlasını koymamayı önerir. Hammel, “Bir hisse senedi olsaydı, portföyünüzün önemli bir bölümünü ona asla tahsis edemezdiniz” diyor.

Advertisement

You May Also Like

PC Programları

Minecraft 1.14.4 indir Windows İçin Minecraft İndirme, Windows’ta Minecraft Nasıl Yüklenir, En güncel 2021 Minecraft indir linkli ücretsiz. Minecraft En Son Version 2020 Versiyon:1.15.1İşletim...

PC Programları

Online Hacker ekranı oyunu incelemesi

PC Programları

Zoom haberleşme yazılımı windows versiyonu son sürümünü bedava olarak indirmek için tıklayın. Zoom indir 4.6.8 Windows hemen yüklemek için aşağıdaki bağlantı adreslerini kullanabilirsiniz. Zoom...

Mobil Uygulamalar

Zoom Alternatifi; Elbette, grup toplantısını etkinleştiren birçok sohbet uygulaması vardır, ancak diğer yandan Zoom farklıdır. Zoom'u farklı kılan, arkasındaki teknolojidir. Zoom; tepeden tırnağa bir...