Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dijital Para

Dogecoin nedir? Dogecoin nasıl meydana çıktı?

Dogocoin nedir
DOGOCOİN HİKAYESİ

Son vakitlerde kripto paralarla haşır neşir olduk. Özelikle Elon Musk’ın gündeme getirdiği Dogecoin de onlardan birisi. Ani hareketleriyle yatırımcıları birtakım vakitler Dogecoin’e Molatik olduk. Dogecoin nasıl meydana çıktı? Dogecoin nedir?

Dogecoin Nedir? Dogecoin Nasıl Meydana Çıktı? Dogecoin Hikayesi, Dogecoin Nasıl ortaya çıktı? Elon Musk ve Dogecoin Bağlantısı nedir?

Elon Musk Kripto Para Piyasası Etkisi

Dogecoin nedir?

Dogecoin (sembolü ? ve D, kısaltma: DOGE) ani, keyifli ve geleneksel bankacılık ücretlerinden muaf bir ödeme sistemi kurmaya karar veren program mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer yönünden buluş edilmiş bir kripto paradır. Dogecoin logosunda ve adında bilindik bir internet meme’i olan ve Doge olarak anılan bir Shiba Inu cinsi köpeği taşır. Litecoin tabanlı bir elektronik para birimidir.

6 Aralık 2013’te tanıtılan Dogecoin, süratli bir şekilde kendi internet topluluğunu geliştirerek 28 Ocak 2021’de 5,4 milyar ABD doları tutarında bir pazar değerine ulaştı. 2 Şubat 2021 bakımından pazar kıymeti 3,9 milyar ABD dolarıdır. 2 Şubat 2021 bakımından, r/dogecoin subreddit’inin toplam takipçi adedi 781.000’e ulaşmıştır. Dogecoin Türkçeye “Aya!” yahut “Aya doğru!” olarak çevrilebilen “To the moon!” sloganıyla anılmaktadır.

Dogecoin nasıl meydana çıktı?

Dogecoin, eşler arası (peer-to-peer) bir kripto para oluşturma hedefiyle yola çıkan Portland, Oregon’dan IBM program mühendisi Billy Markus ve Adobe program mühendisi Jackson Palmer yönünden Bitcoin’den daha geniş bir demografiye ulaşabilme ümidiyle buluş edildi. Yaratıcıları ayrıyeten Dogecoin’i başka kripto paraların münakaşalı tarihinden uzaklaştırmak istediler. Dogecoin resmi olarak 6 Aralık 2013’te pazara sürüldü ve ilk 30 gün içerisinde Dogecoin.com’ı bir milyondan çok şahıs görüşme etti.

Dogocoin nasıl ortaya çıktı?
Dogocoin nasıl ortaya çıktı?

Palmer o dönemde Adobe Systems’ın Pazarlama Departmanında, Sidney’de çalışmaktaydı ve Dogecoin fikrini gerçeğe çevirmesi ile bilinmektedir. Palmer had purchased the domain Dogecoin.com alan ismini satın alıp Dogecoin’in logosunu anasayfaya ekledi ve Comic Sans kullanmayı tercih etti. Markus siteyi gördükten sonra Palmer’a ulaştı ve bu kripto para birimini geliştirme çabalarına başladı. Markus, Dogecoin’in protokolünü o vakitte sahip olunan kripto para birimleri, Luckycoin ve Litecoin esasında tasarlamıştı ve bu kripto para birimleri alın teri ispatına dayalı algorithmalarında scrypt technolojisini kullanıyorlardı. Scrypt tüketimi, kripto madencilerinin SHA-256 bitcoin madenciliği ekipmanını kullanamayacağı ve bunun yerine üretimi daha komplike olduğu bilindik hususi FPGA ve ASIC kullanmaları gerektiği manasına gelmekteydi.

19 Aralık 2013’te Dogecoin 72 saat içerisinde aşağı yukarı yüzde 300 kıymet kazanarak milyarlarla tespit edilen bir günlük hacim ile US$0.00026’dan $0.00095’e yükseldi. Bu büyüme, Bitcoin ve başka pekçok kripto para biriminin Çin’in, Çin bankalarının Bitcoin ekonomisine yatırım yapmasını yasaklama kararından sarsıldığı bir dönemde gerçekleşti. Dogecoin, üç gün sonra bu vaka sebebiyle ve o sırada Dogecoin madenciliği uygulamak için lazım olan az miktarda bilgi prosedür gücünden yararlanan büyük madencilik havuzları sebebiyle %80 oranında kıymet kaybederek ilk büyük çöküşünü yaşadı.

Elon Musk ve Dogocoin
Elon Musk ve Dogocoin

Ocak 2021’de Dogecoin‘in kıymeti Reddit kullanıcılarının ilgisi neticesi olarak 24 saat içerisinde %800’ün üstünde arttı. ‘GameStop short squeeze’ hadiseleri ve Elon Musk‘ın Dogecoin’e atıfları dahi bu kıymet artışına katkıda bulundu.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Shiba Inu Coin nedir? | Web SEO Ajans

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

You May Also Like

PC Programları

Minecraft 1.14.4 indir Windows İçin Minecraft İndirme, Windows’ta Minecraft Nasıl Yüklenir, En güncel 2021 Minecraft indir linkli ücretsiz. Minecraft En Son Version 2020 Versiyon:1.15.1İşletim...

PC Programları

Online Hacker ekranı oyunu incelemesi

PC Programları

Zoom haberleşme yazılımı windows versiyonu son sürümünü bedava olarak indirmek için tıklayın. Zoom indir 4.6.8 Windows hemen yüklemek için aşağıdaki bağlantı adreslerini kullanabilirsiniz. Zoom...

Mobil Uygulamalar

Zoom Alternatifi; Elbette, grup toplantısını etkinleştiren birçok sohbet uygulaması vardır, ancak diğer yandan Zoom farklıdır. Zoom'u farklı kılan, arkasındaki teknolojidir. Zoom; tepeden tırnağa bir...