Dünyanın ilk 6G iletişim uydusu

6G iletişim uydusu fırlatan Çin gözünü geleceğin 6G teknolojisine dikti. Çin, altıncı nesil iletişim teknolojisini denemek için kullanılacak bir uydu fırlattı: 6G. Telekomünikasyon şirketleri 5G kapsamını henüz her yerde uygulayamadığından ve Apple gibi akıllı telefon üreticilerinin yakın zamanda beşinci taraf ağları destekleyen modelleri piyasaya sürdüğü için, bu, endüstrinin gelişiminde önemli bir adım olarak kabul edilebilir.

Uydu, geliştiricilerin test iletişimlerini yürütmesine ve 6G araştırmasını hızlandırmasına yardımcı olacak. Uzay aracı, Shanxi Eyaleti, Taiyuan Cosmodrome’dan fırlatılan Long March-6 roketleri kullanılarak yörüngeye yerleştirilen 13 uydudan ilkidir.

6G iletişim teknolojisi, terahertz aralığında yüksek frekans dalgaları kullanacak, veri değişim oranı ise birçok kez 5G kapasitesini aşacak. Sydney Üniversitesi’nden Dr Mahyar Shirvanimogaddam, 6G’nin saniyede 1 terabayta kadar indirme hızlarını gösterebileceğine inanıyor.

Ancak, veri aktarım hızının tek başına kullanıcı cihazlarının hızlı çalışması için yeterli olmayacağı bilinmelidir; en azından bu tür miktarda bilgiyi işleyebilen işlemciler ve bellek modülleri gereklidir. Ericsson’un CTO’su Eric Ekudden’in MWC 2019’da şu sözlerini hatırlıyorum: “6G hakkında konuşmak için henüz çok erken.”

6G iletişim uydusu

6G, 5G’nin ardılı olarak hücresel veri ağlarını destekleyen altıncı nesil kablosuz iletişim teknolojileri olacak. Teknoloji ~ 95 Gb / sn’lik hızlarda büyük olasılıkla önemli ölçüde daha hızlı olacak. Birkaç önemli şirket de bunu yaptı. Güney Kore ve Japonya’nın da ilgisinin olduğu bildirildi. Vikipedi

Likes:
0 0
Views:
2
Article Categories:
Teknoloji Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir