Connect with us

Hi, what are you looking for?

Teknik Destek

En Yaygın 10 Bilgisayar Sorunu

Bilgisayar Sorunları

Bilgisayar sorunu, en çok karşılaşılan bilgisayar sorunları hangileri? En yaygın 10 Bilgisayar Sorunu çözümleri ve bilgisayarların sık verdiği popüler hatalar hangileri?

İş yerindeki karmaşık bilgisayar sorunlarının çoğu genellikle işletmenin BT destek ekibi tarafından çözülebilmesine rağmen; kişisel bir bilgisayarda düzenli olarak ortaya çıkan diğer birçok küçük ama yaygın sorun vardır.

İyi haber şu ki; bilgisayarlarla ilgili birçok sorunun basit çözümleri vardır ve bir sorunu tanımayı ve kendi başınıza çözmeyi öğrenmek size çok fazla zaman ve para kazandıracaktır. Aşağıdakiler, paniğe kapılmamanız gereken en çok karşılaşılan 10 bilgisayar sorunudur.

Bilgisayar Yazılım ve Donanım Sorunları

 1. Bilgisayar Başlamıyor
  Aniden kapanan veya başlatmakta zorluk çeken bir bilgisayarın güç kaynağı arızalı olabilir. Bilgisayarın güç noktasına düzgün şekilde takıldığını kontrol edin ve bu işe yaramazsa, yeterli güç olup olmadığını onaylamak için güç noktasını çalışan başka bir cihazla test edin.
 2. Ekran Boş
  Bilgisayar açıksa ancak ekran boşsa, bilgisayar ve ekran arasındaki bağlantıda bir sorun olabilir. Öncelikle, monitörün bir güç noktasına takılı olup olmadığını ve monitör ile bilgisayar sabit sürücüsü arasındaki bağlantının güvenli olup olmadığını kontrol edin. Sorun bir dizüstü bilgisayardaysa, bazı dahili kablolar yıpranmış olabileceğinden düzeltmek için bir uzman almanız gerekebilir.
 3. Normal Çalışmayan İşletim Sistemi veya Yazılım
  İşletim sistemi veya başka bir yazılım yanıt vermiyorsa veya hata veriyorsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin ve bir virüs taraması çalıştırın. Bunun olmasını önlemek için güvenilir anti-virüs yazılımı yükleyin.
 4. Windows Önyükleme Yapmıyor
  Windows’u başlatırken sorun yaşıyorsanız, Windows kurtarma diskiyle yeniden yüklemeniz gerekebilir.
 5. Ekran Donmuş
  Bilgisayarınız donduğunda, yeniden başlatmaktan ve kaydedilmemiş herhangi bir çalışmayı kaybetme riskinden başka seçeneğiniz olmayabilir. Donmalar, yetersiz ram, kayıt defteri çakışmaları, bozuk veya eksik dosyalar veya casus yazılımların bir işareti olabilir. Bilgisayar kapanana kadar güç düğmesini basılı tutun, ardından bilgisayarı yeniden başlatın ve tekrar donmaması için sistemi temizlemeye başlayın.
 6. Bilgisayar Yavaş
  Bilgisayarınız normalden daha yavaşsa, sorunu genellikle istenmeyen dosyaların sabit diskini temizleyerek çözebilirsiniz. Ayrıca bir güvenlik duvarı, virüsten koruma ve casus yazılımdan koruma araçları da yükleyebilir ve düzenli kayıt defteri taramaları planlayabilirsiniz. Harici sabit sürücüler, aşırı yüklü CPU’lar için harika depolama çözümleridir ve bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.
 7. Garip Sesler
  Bilgisayarınızdan gelen çok fazla gürültü, genellikle donanım arızasının veya gürültülü bir fanın işaretidir. Sabit sürücüler genellikle arızalanmadan hemen önce ses çıkarır, bu nedenle her ihtimale karşı bilgileri yedeklemek isteyebilirsiniz ve fanların değiştirilmesi çok kolaydır.
 8. Yavaş İnternet
  İnternet tarayıcınızın performansını iyileştirmek için, çerezleri ve İnternet geçici dosyalarını sık sık temizlemeniz gerekir. Windows arama çubuğuna “% temp%” yazın ve geçici dosyalar klasörünü açmak için enter tuşuna basın.
 9. Aşırı ısınma
  Bir bilgisayar kasasında yeterli soğutma sistemi yoksa, bilgisayarın bileşenleri çalışma sırasında aşırı ısı üretmeye başlayabilir. Bilgisayarınızın kendi kendine yanmasını önlemek için kapatın ve ısınırsa dinlenmesini bekleyin. Ek olarak, düzgün çalıştığından emin olmak için fanı kontrol edebilirsiniz.
 10. Kesilen İnternet Bağlantıları
  Kesilen İnternet bağlantıları çok sinir bozucu olabilir. Genellikle sorun basittir ve çözülmesi kolay olan bozuk bir kablo veya telefon hattından kaynaklanabilir. Daha ciddi sorunlar arasında virüsler, bozuk bir ağ kartı veya modem veya sürücü ile ilgili bir sorun bulunur.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

You May Also Like

PC Programları

Minecraft 1.14.4 indir Windows İçin Minecraft İndirme, Windows’ta Minecraft Nasıl Yüklenir, En güncel 2021 Minecraft indir linkli ücretsiz. Minecraft En Son Version 2020 Versiyon:1.15.1İşletim...

PC Programları

Online Hacker ekranı oyunu incelemesi

PC Programları

Zoom haberleşme yazılımı windows versiyonu son sürümünü bedava olarak indirmek için tıklayın. Zoom indir 4.6.8 Windows hemen yüklemek için aşağıdaki bağlantı adreslerini kullanabilirsiniz. Zoom...

Mobil Uygulamalar

Zoom Alternatifi; Elbette, grup toplantısını etkinleştiren birçok sohbet uygulaması vardır, ancak diğer yandan Zoom farklıdır. Zoom'u farklı kılan, arkasındaki teknolojidir. Zoom; tepeden tırnağa bir...