Connect with us

Hi, what are you looking for?

SEO Eğitimleri

.Htaccess nedir?

Htaccess nedir
Htaccess nasıl oluşturulur

.Htaccess nedir? Apache Web Sunucusu yazılımını çalıştıran web sunucularında kullanım için bir yapılandırma dosyasıdır. Bir .htaccess dosyası, sırayla “Apache Web Sunucusu aracılığıyla yüklenen” bir dizine yerleştirildiğinde, .htaccess dosyası Apache Web Sunucusu yazılımı tarafından algılanır ve yürütülür.

Bu .htaccess dosyaları, Apache Web Sunucusu yazılımının sunduğu ek işlevsellik ve özellikleri etkinleştirmek / devre dışı bırakmak için Apache Web Sunucusu yazılımının yapılandırmasını değiştirmek için kullanılabilir. Bu olanaklar, örneğin bir 404 dosyası bulunamadı hatası meydana gelirse veya içerik parolası koruması veya görüntü sıcak bağlantısı önleme gibi daha gelişmiş işlevler için temel yeniden yönlendirme işlevini içerir.
.htaccess’in kullanımı zor değildir ve gerçekten sadece bir metin dosyasındaki birkaç basit talimattan oluşur.
.Htaccess dosyanız çalışmıyorsa, web sunucunuzda hava durumu mod_rewrite modülünün etkin olup olmadığını kontrol edin.
1) bir php dosyasında kaydedin ve bu dosyayı sunucuda çalıştırın.
2) Ve artık bilgi listesini tarayabilirsiniz, tarayıcının arama menüsünde “mod_rewrite” kelimesini aramanız yeterlidir.
3) “Loaded Modules” bölümünde bulunuyorsa; bu modül aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi zaten yüklenmiştir; aksi takdirde Apache’nin kurulum klasöründeki “conf” klasörü altında “httpd.conf” dosyasını bulun. Şimdi “httpd.conf” dosyasında aşağıdaki “#LoadModule rewrite_module modules / mod_rewrite.so” satırını bulun.
4) Satırın başındaki “#” işaretini kaldırın, “#” satırın yorumlandığını gösterir.
5) Şimdi apache sunucusunu yeniden başlatın.
6) “phpinfo ()” yaparken “Mod_rewrite” Yüklü Modül bölümünde görebilirsiniz.
.Htaccess dosyanız sunucuda çalışmıyorsa, sistem yöneticinize veya web barındırma; şirketinize başvurmalı ve hesabınızda .htaccess’i etkinleştirdiklerinden emin olmalısınız.

.Htaccess Dosyası Oluşturma

Bir .htaccess dosyası oluşturmak size birkaç soruna neden olabilir. Dosyayı yazmak kolaydır, sadece uygun kodu bir metin düzenleyicisine (not defteri gibi) girmeniz yeterlidir. Dosyayı kaydederken sorunlarla karşılaşabilirsiniz. .Htaccess garip bir dosya adı olduğundan (dosyanın aslında adı yoktur. Ancak 8 harfli bir dosya uzantısı vardır); belirli sistemlerde (örneğin, Windows 3.1) kabul edilmeyebilir. Yine de çoğu işletim sisteminde yapmanız gereken tek şey dosyayı şu şekilde girerek kaydetmektir:

WP .Htaccess Dosya Örneği


.Htaccess
(alıntılar dahil). Bu işe yaramazsa, başka bir ad vermeniz (ör. Htaccess.txt) ve ardından sunucuya yüklemeniz gerekir. Dosyayı yükledikten sonra bir FTP programı kullanarak yeniden adlandırabilirsiniz.

Written By

You May Also Like

PC Programları

Online Hacker ekranı oyunu incelemesi

PC Programları

Minecraft 1.14.4 indir Windows İçin Minecraft İndirme, Windows’ta Minecraft Nasıl Yüklenir, En güncel 2021 Minecraft indir linkli ücretsiz. Minecraft En Son Version 2020 Versiyon:1.15.1İşletim...

PC Programları

Zoom haberleşme yazılımı windows versiyonu son sürümünü bedava olarak indirmek için tıklayın. Zoom indir 4.6.8 Windows hemen yüklemek için aşağıdaki bağlantı adreslerini kullanabilirsiniz. Zoom...

Mobil Uygulamalar

Zoom Alternatifi; Elbette, grup toplantısını etkinleştiren birçok sohbet uygulaması vardır, ancak diğer yandan Zoom farklıdır. Zoom'u farklı kılan, arkasındaki teknolojidir. Zoom; tepeden tırnağa bir...

Advertisement