Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dijital Para

Kripto para ticareti nedir ve nasıl kazanılır?

Kripto para ticareti nedir ve nasıl kazanılır
Kripto para ticareti nedir ve nasıl kazanılır?

Kripto para ticareti, bir CFD ticaret hesabı aracılığıyla fiyat hareketleri üzerinde spekülasyon yapmayı veya bir borsa aracılığıyla temeldeki madeni paraları alıp satmayı içerir. Burada kripto para ticareti, nasıl çalıştığı ve piyasaları neyin hareket ettirdiği hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

Kripto para ticareti nedir?

Kripto para birimi ticareti, bir CFD ticaret hesabı aracılığıyla kripto para birimi fiyat hareketleri üzerinde spekülasyon yapma veya bir borsa aracılığıyla temeldeki paraları alıp satma eylemidir.

Kripto para birimlerinde CFD ticareti

CFD ticareti, altta yatan madeni paraların mülkiyetini almadan kripto para birimi fiyat hareketleri üzerinde spekülasyon yapmanızı sağlayan türevlerdir. Bir kripto para biriminin değerinin artacağını düşünüyorsanız uzun (“satın alma”) veya düşeceğini düşünüyorsanız kısa (“sat”) yapabilirsiniz.

Her ikisi de kaldıraçlı ürünlerdir, yani temel piyasaya tam olarak maruz kalmak için yalnızca marj olarak bilinen küçük bir depozito yatırmanız yeterlidir. Kâr veya zararınız hala pozisyonunuzun tam boyutuna göre hesaplanır, bu nedenle kaldıraç hem kârı hem de zararı büyütür.

Bir borsa aracılığıyla kripto para alım ve satımı

Bir borsa aracılığıyla kripto para satın aldığınızda, paraları kendiniz satın alırsınız. Bir değişim hesabı oluşturmanız, bir pozisyon açmak için varlığın tam değerini koymanız ve kripto para tokenlerini satmaya hazır olana kadar kendi cüzdanınızda saklamanız gerekecek.

İlgili teknolojiyi kavramanız ve verileri nasıl anlamlandıracağınızı öğrenmeniz gerekeceğinden, borsalar kendi dik öğrenme eğrilerini getirir. Birçok borsada ne kadar para yatırabileceğiniz konusunda da sınırlar vardır, ancak hesapların bakımı çok pahalı olabilir.

Kripto para piyasaları nasıl çalışır?

Kripto para piyasaları ademi merkeziyetçidir, bu da hükümet gibi merkezi bir otorite tarafından verilmediği veya desteklenmediği anlamına gelir. Bunun yerine, bir bilgisayar ağında çalışırlar. Bununla birlikte, kripto para birimleri borsalar aracılığıyla alınıp satılabilir ve ‘cüzdanlarda’ saklanabilir.

Geleneksel para birimlerinin aksine, kripto para birimleri yalnızca bir blok zincirinde depolanan, paylaşılan bir dijital mülkiyet kaydı olarak bulunur. Bir kullanıcı başka bir kullanıcıya kripto para birimi göndermek istediğinde, bunu o kullanıcının dijital cüzdanına gönderir. İşlem, doğrulanana ve madencilik adı verilen bir süreçle blok zincirine eklenene kadar nihai sayılmaz. Bu aynı zamanda yeni kripto para birimi belirteçleri genellikle bu şekilde oluşturulur.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Blok zinciri nedir?

Bir blok zinciri, kaydedilen verilerin paylaşılan bir dijital kaydıdır. Kripto para birimleri için bu, kripto para biriminin her birimi için sahipliğin zaman içinde nasıl değiştiğini gösteren işlem geçmişidir. Blockchain, zincirin önüne eklenen yeni bloklarla işlemleri ‘bloklarda’ kaydederek çalışır.

Blok zinciri teknolojisi, normal bilgisayar dosyalarının sahip olmadığı benzersiz güvenlik özelliklerine sahiptir.

Ağ Fikir Birliği

Bir blok zinciri dosyası, tek bir konumda değil, her zaman bir ağ üzerindeki birden çok bilgisayarda depolanır ve genellikle ağ içindeki herkes tarafından okunabilir. Bu, saldırıya veya insan veya yazılım hatasına karşı savunmasız hiçbir zayıf nokta olmadan, onu hem şeffaf hem de değiştirilmesi çok zor hale getirir.

Kriptografi

Bloklar kriptografi ile birbirine bağlanır. Karmaşık matematik ve bilgisayar bilimi. Verileri değiştirmeye yönelik herhangi bir girişim, bloklar arasındaki kriptografik bağlantıları bozar ve ağdaki bilgisayarlar tarafından hızla dolandırıcılık olarak tanımlanabilir.

Kripto para madenciliği nedir?

Kripto para madenciliği, son kripto para işlemlerinin kontrol edildiği ve blok zincirine yeni blokların eklendiği süreçtir.

İşlemleri kontrol etme

Madencilik bilgisayarları bir havuzdan bekleyen işlemleri seçer ve gönderenin işlemi tamamlamak için yeterli paraya sahip olduğundan emin olmak için kontrol eder. Bu, işlem ayrıntılarını blok zincirinde depolanan işlem geçmişine göre kontrol etmeyi içerir. İkinci bir kontrol, gönderenin kendi özel anahtarını kullanarak para transferine izin verdiğini doğrular.

Yeni bir blok oluşturma

Madencilik bilgisayarları, geçerli işlemleri yeni bir bloğa derler ve karmaşık bir algoritmaya bir çözüm bularak önceki bloğa kriptografik bağlantı oluşturmaya çalışır. Bir bilgisayar bağlantıyı oluşturmayı başardığında, bloğu blok zinciri dosyasının sürümüne ekler ve güncellemeyi ağ üzerinden yayınlar.

Kripto para piyasalarını harekete geçiren nedir?

Kripto para piyasaları arz ve talebe göre hareket eder. Ancak, ademi merkeziyetçi olduklarından, geleneksel para birimlerini etkileyen birçok ekonomik ve politik kaygıdan uzak durma eğilimindedirler. Kripto para birimleriyle ilgili hala çok fazla belirsizlik olsa da, aşağıdaki faktörlerin fiyatları üzerinde önemli bir etkisi olabilir:

Kripto para ticareti nasıl çalışır?

IG ile, bir CFD hesabı aracılığıyla kripto para ticareti yapabilirsiniz – seçtiğiniz kripto para biriminin değerinin artıp artmayacağı konusunda spekülasyon yapmanızı sağlayan türev ürünler. Fiyatlar ABD doları gibi geleneksel para birimlerinde belirtilir ve asla kripto para biriminin mülkiyetini almazsınız.

Advertisement. Scroll to continue reading.

CFD’ler kaldıraçlı ürünlerdir; bu, işlemin tam değerinin yalnızca bir kısmı için bir pozisyon açabileceğiniz anlamına gelir. Kaldıraçlı ürünler karınızı büyütebilse de, piyasa size karşı hareket ederse zararları da büyütebilir.

Kripto para ticaretinde spread nedir?

Yayılma, bir kripto para birimi için verilen alış ve satış fiyatları arasındaki farktır. Birçok finans piyasasında olduğu gibi, bir kripto para piyasasında bir pozisyon açtığınızda size iki fiyat sunulur. Uzun bir pozisyon açmak istiyorsanız, piyasa fiyatının biraz üzerinde olan alış fiyatından işlem yaparsınız. Kısa pozisyon açmak istiyorsanız, satış fiyatından işlem yaparsınız – piyasa fiyatının biraz altında.

Kripto para ticaretinde çok şey nedir?

Kripto para birimleri genellikle çok sayıda işlem görür – alım satımların boyutunu standartlaştırmak için kullanılan kripto para birimi tokenleri. Kripto para birimleri çok değişken olduğundan, lotlar çok küçük olma eğilimindedir: çoğu, temel kripto para biriminin yalnızca bir birimidir. Bununla birlikte, bazı kripto para birimleri daha büyük lotlarda işlem görmektedir.

Kripto para ticaretinde kaldıraç nedir?

Kaldıraç, ticaretinizin tam değerini önceden ödemek zorunda kalmadan büyük miktarlarda kripto paraya maruz kalmanın yoludur. Bunun yerine, marj olarak bilinen küçük bir depozito yatırırsınız. Kaldıraçlı bir pozisyonu kapattığınızda, kar veya zararınız işlemin tam boyutuna bağlıdır.

Kripto para ticaretinde marj nedir?

Marj, kaldıraçlı ticaretin önemli bir parçasıdır. Kaldıraçlı bir pozisyon açmak ve sürdürmek için koyduğunuz ilk depozitoyu tanımlamak için kullanılan terimdir. Marj üzerinden kripto para ticareti yaparken, marj gereksiniminizin brokerinize ve ticaret hacminizin ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak değişeceğini unutmayın.

Marj genellikle tam pozisyonun yüzdesi olarak ifade edilir. Örneğin, bir bitcoin (BTC) ticareti, açılması için ödenmesi gereken pozisyonun toplam değerinin %15’ini gerektirebilir. Yani 5000$ yatırmak yerine, sadece 750$ yatırmanız gerekir.

Kripto para ticaretinde pip nedir?

Pipler, bir kripto para biriminin fiyatındaki hareketi ölçmek için kullanılan birimlerdir ve fiyattaki belirli bir seviyedeki tek basamaklı hareketi ifade eder. Genellikle, değerli kripto para birimleri ‘dolar’ seviyesinde işlem görür, bu nedenle örneğin 190,00 dolardan 191.00 dolara bir hareket, kripto para biriminin tek bir pip hareket ettiği anlamına gelir. Bununla birlikte, bazı düşük değerli kripto para birimleri, bir pipin bir sent veya hatta bir sentin bir kısmı olabileceği farklı ölçeklerde işlem görmektedir.

İşlem yapmadan önce fiyat hareketlerinin ölçüleceği seviyeyi anladığınızdan emin olmak için seçtiğiniz işlem platformunun ayrıntılarını okumanız önemlidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Written By

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

PC Programları

Online Hacker ekranı oyunu incelemesi

PC Programları

Minecraft 1.14.4 indir Windows İçin Minecraft İndirme, Windows’ta Minecraft Nasıl Yüklenir, En güncel 2021 Minecraft indir linkli ücretsiz. Minecraft En Son Version 2020 Versiyon:1.15.1İşletim...

PC Programları

Zoom haberleşme yazılımı windows versiyonu son sürümünü bedava olarak indirmek için tıklayın. Zoom indir 4.6.8 Windows hemen yüklemek için aşağıdaki bağlantı adreslerini kullanabilirsiniz. Zoom...

Mobil Uygulamalar

Zoom Alternatifi; Elbette, grup toplantısını etkinleştiren birçok sohbet uygulaması vardır, ancak diğer yandan Zoom farklıdır. Zoom'u farklı kılan, arkasındaki teknolojidir. Zoom; tepeden tırnağa bir...

Advertisement