Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dijital Para

Kriptopara Madenciliği (Mining) Nedir?

Kriptopara Madenciliği
Kriptopara Madenciliği

Kriptopara Madenciliği; en temel tanımıyla, özel yazılımlar ve donanımlara sahip olan cihazların, karmaşık problemleri çözerek kriptopara transfer işlemlerini onaylaması ile bunun sonucunda yeni üretilen kriptoparaların ödüllendirilmesi işlemidir. Teorik olarak bilgisayara ve ‌internete sahip olan tüm kriptopara madencilik yapmak isteyenler bu işlemleri gerçekleştirmeleri mümkündür.

Cüzdanlar arasında yapılan digital para transferleri, çoğu blokzincirinde onaylanmadan önce bir işlem havuzuna (mempool) yüklenir. Ardından bu işlemler bir araya getirilerek bir blok zincir oluşturulur. Bu bloklar, ağa bağlı cihazların işlemleri ile doğrulanarak onaylandıktan sonra blokzincirine aktarılır ve işlemler sonuçlanır.

Kriptopara madencileri, transfer işlemlerini doğrular, onaylar ve blokzincirinin bir kopyasını saklar.

Kriptopara Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kriptopara madenciliği yapmanın oldukça fazla yöntemi bulunmakta. En uygun kripto para madenciliği için öncelikle maliyet, kar ve potansiyele göre türlerden seçim yapmalısınız.

Kriptopara Madenciliği
Kriptopara Madenciliği

Kriptopara Madenciliği Çeşitleri

  • ASIC Madenciliği
  • GPU Madenciliği
  • CPU Madenciliği
  • Bulut Madenciliği

Kriptopara Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Digital para madenciliği ne kadar kazandırıyor? Aslında bu konu tam olarak net değil, madenciliğin çeşidi ve sizin sahip olduğunuz yatırım ve beklentilerinize göre değişiklik göstermekte. Kriptopara üretmek için kullanılacak yönemlerden sizlere kendi potansiyel ve beklentilerinize göre madencilik yapabilirsiniz.

Kriptopara madenciliğinden kazanç elde edebilmek için yeterli donanıma ve altyapıya, sahip cihazları barındıracak ve soğutulabilecek alana ve cihazları işletebilecek teknik bilgiye sahip olmak daha kısa sürede kar elde etmenizi sağlayabilir. Temel olarak madencilikten kazan uzun süren bir amorti süresi gerekmektedir. Özellikle İş Kanıtı madenciliği yaparken, zorluk seviyesi arttıkça gelirlerin düşeceğini unutmamak gerekir. İş kanıtı madenciliğinde geliri korumak için düzenli olarak donanım yatırımı yapmak, performansları azalan cihazları yenilemek gerekmektedir.

Yüksek donanım maliyetleri ve elektrik sarfiyatı madenciliğin en büyük giderleridir. Birde bu piyasadaki madencilik sonrası kripto para borsalarındaki dalgalanmaların oldukça hızlı olması karlılığı değiştirmekte. Günümüzde bir çok kişi al sat dediğimiz kriptopara piyasalarında işlem yapmayı tercih etmekte. Gün geçtikçe gelişen madencilik ise yaygınlaşmaya devam ediyor.

7 Yıl Sonra Bitcoin Cüzdanında 5000 BTC’lik işlem Yapıldı!

Advertisement

You May Also Like

PC Programları

Minecraft 1.14.4 indir Windows İçin Minecraft İndirme, Windows’ta Minecraft Nasıl Yüklenir, En güncel 2021 Minecraft indir linkli ücretsiz. Minecraft En Son Version 2020 Versiyon:1.15.1İşletim...

PC Programları

Online Hacker ekranı oyunu incelemesi

PC Programları

Zoom haberleşme yazılımı windows versiyonu son sürümünü bedava olarak indirmek için tıklayın. Zoom indir 4.6.8 Windows hemen yüklemek için aşağıdaki bağlantı adreslerini kullanabilirsiniz. Zoom...

Mobil Uygulamalar

Zoom Alternatifi; Elbette, grup toplantısını etkinleştiren birçok sohbet uygulaması vardır, ancak diğer yandan Zoom farklıdır. Zoom'u farklı kılan, arkasındaki teknolojidir. Zoom; tepeden tırnağa bir...