Connect with us

Hi, what are you looking for?

Teknoloji Haberleri

Metaverse nedir?

Metaverse Nedir?

Metaverse nedir? Meta veri deposu, etkileşimli, sürükleyici ve işbirliğine dayalı, paylaşılan bir sanal 3B dünya veya dünyalardır.

Fiziksel evren, uzayda birbirine bağlı dünyaların bir koleksiyonu olduğu gibi, metaverim de bir grup dünya olarak düşünülebilir.

Battle Royale juggernaut Fortnite gibi devasa çevrimiçi sosyal oyunlar ve Minecraft ve Roblox gibi kullanıcı tarafından oluşturulan sanal dünyalar, fikrin bazı unsurlarını yansıtıyor.

Küresel COVID pandemisinin ortasında çok uzaklardaki meslektaşları birbirine bağlayan video konferans araçları, gelecekte ne olacağına dair bir başka ipucu.

Ancak Neal Stephenson’ın 1992 klasik romanı “Snow Crash” tarafından ortaya konan vizyon, herhangi bir tek oyunun veya video konferans uygulamasının çok ötesine geçiyor.

NVIDIA simülasyon teknolojisi başkan yardımcısı Rev Lebaredian, metaverse’in herhangi bir uygulamaya veya tek bir yere – dijital veya gerçek – bağlı olmayan bir platform haline geleceğini açıklıyor.

Ve sanal yerler nasıl kalıcı olacaksa, dijital malların ve kimliklerin artırılmış gerçeklikle bir sanal dünyadan diğerine ve hatta bizim dünyamıza geçmesine izin vererek, içinde hareket edenlerin nesneleri ve kimlikleri de kalıcı olacaktır.

Lebaredian, “Nihayetinde, gerçek dünya kadar zengin başka bir gerçeklik, başka bir dünya yaratmaktan bahsediyoruz” diyor.

Bu fikirler, basitçe ifade etmek gerekirse, 3B dünyaları ortak bir sanal evrene bağlamak için bir platform olan NVIDIA Omniverse ile çalışmaya başladı bile.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Omniverse, tasarım işbirliği ve “dijital ikizler” oluşturma, gerçek dünyadaki bina ve fabrikaların simülasyonları gibi projeler için giderek artan sayıda endüstride kullanılmaktadır.

Facebook’un meta veri deposu, milyonlarca üç boyutlu deneyime bağlı sanal bir ağ sunan modern internetin halefi olabilir.

Son zamanlarda ‘metaverse‘ terimini duyduysanız, yalnız değilsiniz. Bazıları bu konsepti internet sonrası deneyim olarak tanımlıyor ve daha sürükleyici, doğal bir üç boyutlu deneyim için 2D ekranları terk ediyor.

Facebook’un (sosyal ağ değil, kapsayıcı şirket) Meta olarak yeniden markalaşması, şirketin konsept konusunda ne kadar ciddi olduğu hakkında bilmeniz gereken her şeyi size söylemelidir ve diğer şirketler dahil olsa da, Facebook – üzgünüm, Meta – inkar edilemez bir şekilde metaverse’i gerçeğe dönüştürmek için suçlamaya öncülük ediyor.

Ama metaverse tam olarak nedir, neye benzeyecek ve en önemlisi ne zaman piyasaya sürülecek? Nasıl görüneceğine veya nasıl çalışacağına dair tek bir doğru vizyon veya yorum olmadan meta veri deposunun yaratılmasının hala ilk günlerindeyiz, ancak şu anda meta veri deposu nasıl şekilleniyor.

Metaverse nedir?

Meta veri deposu, internetin halefi olarak kabul edilir ve ‘web siteleri’ ile benzer bir deneyim sunar, ancak tümü üç boyutlu olarak işlenir.

Written By

You May Also Like

PC Programları

Online Hacker ekranı oyunu incelemesi

PC Programları

Minecraft 1.14.4 indir Windows İçin Minecraft İndirme, Windows’ta Minecraft Nasıl Yüklenir, En güncel 2021 Minecraft indir linkli ücretsiz. Minecraft En Son Version 2020 Versiyon:1.15.1İşletim...

PC Programları

Zoom haberleşme yazılımı windows versiyonu son sürümünü bedava olarak indirmek için tıklayın. Zoom indir 4.6.8 Windows hemen yüklemek için aşağıdaki bağlantı adreslerini kullanabilirsiniz. Zoom...

Mobil Uygulamalar

Zoom Alternatifi; Elbette, grup toplantısını etkinleştiren birçok sohbet uygulaması vardır, ancak diğer yandan Zoom farklıdır. Zoom'u farklı kılan, arkasındaki teknolojidir. Zoom; tepeden tırnağa bir...

Advertisement