Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dijital Para

Satoshi Nedir?

Satoshi
Satoshi

Satoshi şu an blok zincirinde kaydedilen Bitcoin para biriminin en ufak birimidir. Bir Bitcoin’in yüz milyonda birine eşittir (0.00000001 BTC). Birim, Bitcoin’in orijinal yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya duyulan saygıdan dolayı Satoshi adı ile eşleşmiştir.

Blok zincirindeki bütün miktarlar, diğer para birimlerine dönüştürülmeden önce satoshi cinsinden yer alır. Kaynak kodu, bitcoin miktarını belirtirken satoshi kullanır. Bitcoinden çok ufak miktarlar ile bahsediliyorsa genelde Satoshi birim olarak kullanılır.

Temmuz 2017 itibarıyla 1 ABD doları, aşağı yukarı 430 satoshi dşayetindedir.

Çoğu şifreli para birimi, Bitcoin dşayetine referansla ölçülür. Bununla beraber, çok pahalı olan Bitcoin’e kıykatiyen çoğu alternatif kripto paranın dşayeti çok daha ufak. Bu nedenle, ortak bir ölçüm birimi Bitcoin’in 100 000.000’da birine eşit olan Satoshi’dir.

Satoshi Geçmişi

Satoshi’nin bir bitcoin cinsinden, Satoshi Nakamoto tarafından Kasım 2008 civarlarında 0.00000001 BTC olarak belirlendi.

15 Kasım 2010’da ribuck, bir bitcoinin (0.01 BTC) yüzde birinin Satoshi olarak adlandırılmasını tavsiye etti. Dört ay sonra yüz milyonda bir ünitenin avusturya veya bir satoshi olarak adlandırılmasını tavsiye etti. Satoshi adı daha fazla beğenildi ve bundan sonra yaygın bir biçimde kabul edildi.

1 BTC = 1,000 mBTC (millibitcoin)
1 BTC = 1,000,000 μBTC (microbitcoin)
1 BTC = 100,000,000 Satoshi
1 mBTC = 100,000 Satoshi
1 μBTC (microbitcoin) = 100 Satoshi

Hepimizin bildiği gibi Bitcoin, kripto koin marketinin temel parası. Öyle ki Bitcoin toplam kripto para hacminin yarısından fazlasını oluşturuyor. Öte yandan Bitcoin bunun yanı sıra en yüksek dşayete sahip olan kripto para ve 10 Eylül itibariyle 4800 dolar seviyesinde bir dşayete sahip. Bu kadar yüksek olan Bitcoin’in diğer altcoinlerle ve ICO‘larla takasını yapabilmek için de daha ufak bir birim yaratılması gerekti. Bu gerekçenin üzerine de Bitcoin’in yüz milyonda biri olan Satoshi, ufak prosedürler için kullanılmaya başlandı.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Written By

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

PC Programları

Online Hacker ekranı oyunu incelemesi

PC Programları

Minecraft 1.14.4 indir Windows İçin Minecraft İndirme, Windows’ta Minecraft Nasıl Yüklenir, En güncel 2021 Minecraft indir linkli ücretsiz. Minecraft En Son Version 2020 Versiyon:1.15.1İşletim...

PC Programları

Zoom haberleşme yazılımı windows versiyonu son sürümünü bedava olarak indirmek için tıklayın. Zoom indir 4.6.8 Windows hemen yüklemek için aşağıdaki bağlantı adreslerini kullanabilirsiniz. Zoom...

PC Programları

6 Ücretsiz WebP Dönüştürücü Programı ile Çevrimdışı Toplu JPG'den WebP'e çeviri yazılımları

Advertisement
Advertisement