Connect with us

Hi, what are you looking for?

SEO Eğitimleri

SEO Nedir ve 2021’de Küçük İşletmeler İçin SEO Nasıl Yapılır?

Küçük İşletmeler İçin SEO Nasıl Yapılır?

Küçük İşletmeler İçin SEO’nun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak ister misiniz? SEO pazarlaması hakkında bilgi edinmek ve bunu kendi işinize nasıl uygulayacağınızı mı öğrenmek istiyorsunuz? Size SEO’nun anlamı, SEO optimizasyonu ve SEO pazarlaması hakkında daha fazla bilgi vermek için bu basit kılavuzu hazırladık. Bu kaynakla, SEO tanımınızı verebilir ve uzun vadeli sonuçlar üretebilirsiniz.

Seo firmaları en popüler sorulardan biri – SEO nedir ve nasıl çalışır? Web sitelerini oluşturmaya yeni başlayan veya bir web sitesini yeniden tasarlayan işletmeler için arama motoru optimizasyonu veya SEO biraz korkutucu olabilir.

Ancak böyle olmak zorunda değil.

Basit SEO tanımını, uzun vadeli başarı sağlayan etkili bir sürece dönüştürebilirsiniz. Ve deneyimli bir şirket içi SEO ortağınız olmasa bile, arama motoru optimizasyonunuzu geliştirmenize yardımcı olacak bazı olumlu değişiklikler yapmaya başlayabilirsiniz. Küçük bir SEO bilgisiyle markanızın arama motoru sıralamasını kısa sürede iyileştirme yoluna gidebilirsiniz.

Aşağıda, milyon dolarlık soruya bir cevap vereceğiz – SEO nedir ve nasıl çalışır? SEO tanımımız ve genel kılavuzumuz, SEO’nun temellerinden bazılarını da kapsayacaktır, böylece işinizi nasıl etkilediğini ve iyi durumda olmak için ne yapmanız gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Buradaysanız, muhtemelen SEO’nun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını merak ediyorsunuzdur. Daha derine inelim.

SEO Tanımı, SEO Anlamı ve SEO Pazarlama Nasıl Çalışır?

SEO nedir ve nasıl çalışır? Burada temel SEO tanımı ve SEO anlamı ile başlayacağız. En iyi arama motoru sıralamasına sahip işletmeler, SEO optimizasyonunu içten dışa bilmenin önemini anlıyor, ancak elbette önce temel konularda ustalaşmaları gerekiyordu.

SEO Tanımı: SEO, arama motoru sonuç sayfasından organik veya ücretsiz trafik elde etmek için web sitenizi optimize etme işlemi olan arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Başka bir deyişle, SEO anlamı, web sitenizin tasarımında ve içeriğinde sitenizi bir arama motoru için daha çekici hale getiren belirli değişiklikler yapmayı içerir. Bunu, arama motorunun web sitenizi arama motoru sonuç sayfasında en iyi sonuç olarak görüntüleyeceğini umarak yaparsınız.

SEO anlamı ve SEO pazarlaması, sıralamanızı etkileyebilecek farklı faktörler nedeniyle karmaşık görünebilse de, arama motoru optimizasyonu süreci göründüğünden daha kolaydır.

Arama motorları, kullanıcıları için en iyi hizmeti sunmak ister. Bu, arama motoru sayfalarında yalnızca yüksek kalitede değil, aynı zamanda arayıcıların aradıklarıyla da alakalı sonuçlar sunmak anlamına gelir.

Bunu yapmak için arama motorları, sitenin ne hakkında olduğunu daha iyi anlamak için farklı web sitelerini tarayacak veya tarayacaktır. Bu, belirli konuları veya anahtar kelimeleri arayanlara daha alakalı sonuçlar vermelerine yardımcı olur.

Benzer şekilde, arama motorları, gezinmenin ve okumanın ne kadar kolay olduğunu belirlemek için siteyi tarayacak ve arama motoru sonuç sayfasında daha yüksek sıralamaya sahip kullanıcı dostu siteleri ödüllendirecektir.

Arama motoru optimizasyonu, kuruluşların sitelerinin alakalı anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaya yardımcı olmak için uyguladığı süreçtir. Örneğin, bir kuş evinin nasıl yapılacağına dair bir makaleniz olduğunu varsayalım.

İçeriğinizi doğru kişilerin önüne çıkarmak için, bu blog yayınınızı “kuş yuvası inşa edin” ifadesini arayan herkes için en iyi sonuç olarak görünecek şekilde optimize etmeye çalışmak istersiniz.

İşletmeniz için arama motoru optimizasyonunu uygulamanın birçok faydası vardır. SEO’nuzu geliştirerek, arama motorlarındaki görünürlüğünüzü genişletmek için çalışabilirsiniz. Bu, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanıza ve onlarla etkileşim kurmanıza yardımcı olur. Daha ilgi çekici ve etkili SEO odaklı içerik oluşturarak, daha hedefli organik trafik getirme şansınızı artırabilirsiniz.

Web sitenizi ve içeriğinizi daha fazla görünürlük ve okunabilirlik için ayarlayarak, SEO’nuza anlam katmanıza yardımcı olursunuz. Zirvede olabileceğiniz zaman düşük SERP sıralamalarına razı olmamalısınız.

Advertisement. Scroll to continue reading.

SEO Tanımı, SEO Anlamı ve SEO Pazarlamasını Etkileyen Faktörler

Artık SEO tanımını ve nasıl çalıştığını bildiğinize göre, “SEO pazarlamasını nasıl yaparım?” Diye merak ediyor olabilirsiniz. veya “SEO optimizasyonu çalışıyor mu?” Gerçek şu ki, SEO pazarlaması gerçekten işe yarıyor ve doğru uygulama, herkesin harika sonuçlar elde etmesine yardımcı olabilir.

Arama motoru optimizasyonu sıralamanızı etkileyebilecek bazı faktörlere bir göz atalım. Arama motoru devi Google, siteleri sıralamak için kullandıkları kesin algoritmayı asla vermeyecektir. Bununla birlikte, arama motoru sonuç sayfası (SERP) sıralamalarını etkileyen faktörlerden bazılarını oldukça iyi anlıyoruz. Bu faktörler, aşağıda tartışacağımız hem sayfa içi hem de sayfa dışı faktörleri içerir.

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO Optimizasyonunu Etkileyen Faktörler

SEO nedir
SEO nedir?
  1. İçerik Pazarlama

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO’nun bazı faktörlerine dalmadan önce, içerik hakkında konuşalım. İçerik, hem arama motorlarını çekmede hem de kuruluşunuzun site ziyaretçileriyle bağlantı kurmasına yardımcı olmada etkilidir. SEO anlamı, görsel ve yazılı içeriğiniz aracılığıyla daha da vurgulanabilir.

Sitenizde ne kadar kaliteli ve alakalı içerik parçaları varsa, arama motorlarının sayfalarınızı arama motoru sonuç sayfasında daha üst sıralara yerleştirme olasılığı o kadar yüksek olacaktır.

Benzer şekilde, sitenizde ne kadar ilgi çekici ve etkili içerik varsa, ziyaretçilerinizin web sitenizde biraz kaliteli zaman geçirme ve hatta bir satın alma işlemi yapma olasılığı o kadar yüksek olacaktır.

Hem arama motorları hem de insan sitesi ziyaretçileriniz için optimize edilmiş içerik oluşturmanın sırrı, iyi yazılmış ve hedef kitlenizle en alakalı konularda çeşitli farklı içerik parçaları oluşturmaktır.

İçerik teklifinizi ve dolayısıyla arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için odaklanabileceğiniz birkaç içerik türü:

Blog gönderileri ve makaleler
Sosyal medya içeriği
E-kitaplar ve teknik incelemeler
Nasıl Yapılır Kılavuzları ve Öğreticiler
Videolar ve ses kayıtları
İnfografikler veya diğer görsel içerik

Siteniz için içerik oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli husus, SEO anahtar kelimeleri ve kelime öbekleridir. Bunlar, bir arama motoru kullanıcısının sorularına veya ilgili ürün ve hizmetlere cevap ararken yazabileceği alakalı kelimeler ve kelime öbekleridir.

Bu anahtar kelimeler ve kelime öbekleri etrafında içerik oluşturduğunuzda, arama motoru sonuç sayfasında bu anahtar kelimeler için daha yüksek sıralama şansınızı artırırsınız.

Advertisement. Scroll to continue reading.

İçeriğinizi ve dolayısıyla arama motoru sıralamanızı etkileyebilecek bir başka faktör de içeriğinizin ne kadar taze olduğudur. Tazelik, temel olarak kuruluşunuzun sitenize ne sıklıkla yeni içerik gönderdiğini ifade eder.

Ancak, yepyeni içerik oluşturmak, içeriğinizi taze tutmanın tek yolu değildir. Ayrıca gönderileri güncelleyerek, daha etkili hale getirmek için yeniden yazarak veya zamanla yeni bilgiler ve istatistikler ekleyerek içeriğinizi tazeleyebilirsiniz.

İçerik oluşturmak zaman ve kaynak gerektirse de, sonunda karşılığını fazlasıyla alacaktır. Arama motorları harika içeriği sever ve tüketiciler, kuruluşunuzun sağlayabileceği değeri daha iyi anlamak için kaliteli içeriğe ihtiyaç duyar.

Birkaç blog yazısı oluşturarak başlayın ve sosyal medyada bir takipçi oluşturmak için çalışın. Bir grup sadık hayranınız ve takipçiniz olduğunda, kuruluşunuz yeni potansiyel müşteriler çekmek ve onlarla etkileşim kurmak için farklı medya türleri oluşturmak için çalışabilir.

  1. Sayfa İçi SEO Optimizasyonu

Sayfa içi SEO faktörleri, web sitenizde gerçekleşen unsurlardır. Bunlar, üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz şeylerdir, yani SEO için en iyi uygulamaları izleyerek bu faktörleri zaman içinde iyileştirmeye çalışabilirsiniz. Bu, içerik pazarlamanızın ötesinde sitenizin HTML’sinin daha derin düzeylerine kadar uzanır.

Arama sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olabilecek sayfa içi SEO faktörlerinden sadece birkaçı:

Başlık Etiketi - Her sayfadaki başlık etiketi, arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu söyler. Bu, içeriğinizin odaklandığı anahtar kelime ve işletmenizin adı dahil olmak üzere 70 karakter veya daha az olmalıdır.
Meta Açıklaması - Web sitenizdeki meta açıklama, arama motorlarına her sayfanın ne hakkında olduğu hakkında biraz daha bilgi verir. Bu, insan ziyaretçileriniz tarafından sayfanın neyle ilgili olduğunu ve alakalı olup olmadığını daha iyi anlamak için de kullanılır. Bu, anahtar kelimenizi içermeli ve ayrıca okuyucuya içeriğin ne hakkında olduğunu söylemek için yeterli ayrıntı sağlamalıdır.
Alt başlıklar - Yalnızca alt başlıklar içeriğinizi ziyaretçilerin okumasını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda SEO'nuzu geliştirmenize de yardımcı olabilir. Arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu daha iyi anlamasına yardımcı olmak için H1, H2 ve H3 etiketlerini kullanabilirsiniz.
Dahili Bağlantılar - Sitenizdeki diğer içeriğe dahili bağlantılar veya köprüler oluşturmak, arama motorlarının siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabilir. Örneğin, belirli bir ürün veya hizmetin değeri hakkında bir gönderi yazıyorsanız, blog yazınızdaki ürün veya hizmet sayfasına bağlantı verebilirsiniz.
Görsel Adı ve ALT Etiketleri - Web sitenizde veya blog içeriğinizde görseller kullanıyorsanız.

ayrıca anahtar kelimenizi veya kelime öbeğinizi resim adına ve alt etiketine eklemek isteyecektir. Bu bilgileri dahil ederek, SEO tanımınızı da vermiş olursunuz. Bu, arama motorlarının resimlerinizi daha iyi indekslemesine yardımcı olacaktır ve kullanıcılar belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeği için bir resim araması yaptığında görünebilir.

SEO anahtar kelimelerinizi ve kelime öbeklerinizi sayfalarınıza stratejik olarak yerleştirirken, aşırı optimizasyondan kaçınmak önemlidir. Google ve diğer arama motorları, içerik boyunca anahtar kelimeleri çok fazla kullanmaya çalışırsa sayfanızı cezalandıracaktır.

Ek olarak, her bir içerik parçasının yalnızca bir veya iki anahtar kelimeye odaklandığından emin olmak istersiniz. Bu, içeriğinizin spesifik ve alakalı olmasını sağlamaya yardımcı olur. Aynı anda çok fazla anahtar kelimeyle uğraşmaya çalışmak, arama motoru optimizasyonunuzu olumsuz etkileyebilir, çünkü genellikle odaklanmamış ve zayıf içerik sağlar.

Site içeriği, arama motoru sıralamalarınızda hayati bir rol oynasa da, site mimarinizi dikkate almanız da önemlidir. Optimizasyon sürecinin bir parçası, web sayfalarınızın tüm bölümlerinde SEO tanımını sağlamaktır. Arama motorlarının sayfalarınızı ve içeriğinizi taramasını veya taramasını kolaylaştıran bir web sitesi tasarımı kullanmak istiyorsunuz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Sayfalarınız arasında dahili bağlantılar oluşturmak, bir site haritası oluşturmak ve site haritanızı arama motorlarına göndermek, hem sitenizin taranabilirliğini artırmaya yardımcı olabilir hem de arama motorlarınızın içeriğinizi daha iyi anlamasını sağlayabilir.

Sitenizin mimarisi söz konusu olduğunda bir başka endişe de, web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığıdır. Birçok tüketici mobil cihazlarında bilgi ve marka arıyor.

Bu kullanıcıların web sitenizi mobil cihazlarından görüntüleyebildiğinden, okuyabildiğinden ve gezinebildiğinden emin olmanız gerekir. Bu sadece kullanıcı deneyimini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda SEO optimizasyonunuzu da etkileyebilir.

Sayfa Dışı SEO Optimizasyonu

Kuruluşunuzun kontrolünün olduğu sayfa içi SEO öğelerine ek olarak, sıralamanızı etkileyebilecek sayfa dışı SEO faktörleri de vardır. Bu sayfa dışı faktörler üzerinde doğrudan kontrolünüz olmasa da, bu faktörlerin sizin lehinize sonuçlanması şansınızı artırmanın yolları vardır. (Ama bununla ilgili daha sonra daha fazlası!)

Arama motoru sıralamalarınızı etkileyebilecek farklı sayfa dışı SEO faktörlerinden birkaçı:

Güven - Güven, bir sitenin Google sıralamasında giderek daha önemli bir faktör haline geliyor. Google, ziyaretçilerin güvenebileceği meşru bir sitenizin olup olmadığını bu şekilde belirler. Güveni artırmanın en iyi yollarından biri, yetkisi olan sitelerden kaliteli geri bağlantılar oluşturmaktır.
Bağlantılar - Sayfa dışı SEO oluşturmanın en popüler yollarından biri geri bağlantılardır. Bağlantılarınızı içeren spam siteleri, sitenizin arama motorları tarafından yasaklanmasını sağlamanın hızlı ve kolay bir yolu olduğu için burada dikkatli olmak istersiniz. Bunun yerine, kaliteli içerik oluşturan ve kendi içeriklerinde sitenize geri dönecek olan etkileyiciler ve hayranlarla ilişkiler kurmak için zaman ayırın.
Sosyal - Bir diğer önemli sayfa dışı SEO faktörü, beğeniler ve paylaşımlar gibi sosyal sinyallerdir. SEO'yu artırmak söz konusu olduğunda, etkileyicilerden kaliteli paylaşımlar aramak istersiniz. Ne kadar kaliteli içerik yayınlarsanız, insanların içeriğinizi başkalarıyla paylaşma olasılığınız o kadar artar.

Kuruluşunuzun dışında olanlar üzerinde doğrudan kontrolünüz olmasa da, sayfa dışı SEO’yu iyileştirme şansınızı yalnızca başkalarının değerli bulacağı kaliteli içerik oluşturarak artırabilirsiniz.

SEO’nuza anlam katarak, daha fazla arama motoru kullanıcısının dikkatini çekebilirsiniz. İçeriğiniz ne kadar alakalı ve ilginç olursa, başkalarının içeriğinize bağlanma ve onu sosyal medyada paylaşma olasılığı o kadar artar. İçeriğinize ne kadar çok insan güvenirse, arama motorları da o kadar fazla olacaktır.

SEO’yu ve nasıl çalıştığını tartıştık, şimdi daha da ayrıntılı bir şekilde inceleyelim. SEO söz konusu olduğunda, kuruluşların sitelerini arama motorları için optimize etmek için kullandıkları iki farklı yaklaşım vardır – siyah şapka ve beyaz şapka SEO.

Bazı kuruluşlar yalnızca SEO ile ilgilenirler, böylece içeriklerini hızlı bir şekilde sıralayabilir ve kısa vadede biraz para kazanabilirler. Siyah şapka SEO, yalnızca arama motorları için içeriği optimize etmeye odaklanan taktikleri içerir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bu, kuruluşların site içeriklerini okuyacak ve gezinecek insan ziyaretçileri düşünmediği anlamına gelir. Bu kuruluşlar, hızlı para kazanmak için site sıralamalarını iyileştirmek için kuralları esnetecek veya çiğneyecektir.

Sonunda, SEO’ya yönelik bu yaklaşım, insanların okuması ve spam gibi görünmesi genellikle zor olan sayfalar üretir. Siteler, uygun şekilde optimize edilmiş sitelere göre daha hızlı sıralansa da, bu siteler genellikle arama motorları tarafından oldukça hızlı bir şekilde cezalandırılır veya yasaklanır.

Genel olarak, bu SEO’ya hızlı bir şekilde zengin olma yaklaşımı, kuruluşun sürdürülebilir ve gelecek yıllar için yeni potansiyel müşteriler getirebilecek bir site oluşturma şansını ortadan kaldırır.

Öte yandan, beyaz şapka SEO, web sitenizi arama motorları için optimize etmek ve çevrimiçi olarak sürdürülebilir bir işletme oluşturmak için etkili bir yaklaşımdır. Arama motoru optimizasyonuna yönelik bu yaklaşım, sitenin içeriğini tıklayıp okuyacak olan insan kitlesine odaklanmayı içerir. Web sitenize SEO tanımı vererek, dijital içeriğinizin kolay bulunmasını ve görüntülenmesini sağlarsınız.

Bu tür arama motoru optimizasyonunun amacı, arama motorunun optimizasyon kurallarını takip ederken aynı zamanda okunması ve gezinmesi kolay bir sitede mümkün olan en iyi içeriği üretmektir.

Siyah şapka SEO taktikleri hızlı bir şekilde sıralamanıza yardımcı olsa da, arama motorlarının sonunda ne yaptığınızı anlaması ve sitenizi cezalandırması kaçınılmazdır.

Suçun ciddiyetine bağlı olarak siteniz cezalardan geri dönemeyebilir. Zamanla daha fazla organik trafik getirecek sürdürülebilir bir çevrimiçi işletme oluşturmanın tek yolu, SEO pazarlamasının en iyi uygulamalarını takip etmek ve ziyaretçilerinizin değerli bulacağı etkili içerik oluşturmaktır.

SEO Nedir ve Nasıl Çalışır: Nihai Çıkarımlar

Nasıl çalıştığını ve nasıl çalıştığını öğrendikten sonra, artık SEO’nuzu geliştirmek ve arama motoru sonuç sayfasındaki sıralamanızı yükseltmek için sitenizde değişiklikler yapmaya çalışabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Unutmayın, SEO anlamınız ve etkinliğiniz birçok faktörden etkilenir, ancak dikkate alınması gereken en önemli şey, içeriğinizin değerli ve hedef kitlenizle alakalı olup olmadığıdır.

Arama motoru optimizasyonunun büyüsünü gerçekleştirmesinin zaman aldığını unutmayın. Bir gecede SEO’nun faydalarını yaşamayacaksınız. Aslında, sıkı çalışmanızın sonuçlarından zevk almanız aylar alabilir.

Ancak, arama motoru en iyi uygulamalarını takip etmek SEO’nuza anlam katmanıza yardımcı olabilir. İnsan ziyaretçilerinize yardım etmeye odaklanan kaliteli içerik oluşturmak, yıllarca yeni organik site trafiği getirmeye devam edecek sürdürülebilir bir çevrimiçi işletme oluşturmanın en iyi yoludur.

SEO’nun işletmeniz için nasıl çalışabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? SEO’nuzu oluşturmak ve anlam vermek ister misiniz? Arama motoru sıralamalarınızdan memnun değilseniz, bir Atlanta SEO şirketini arama zamanı gelmiş olabilir. Pazarlamasındaki yetenekli ekip, arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmenize ve web sitenize daha alakalı organik trafik getirmenize yardımcı olacak kaliteli SEO hizmetleri sunar.

Written By

You May Also Like

PC Programları

Online Hacker ekranı oyunu incelemesi

PC Programları

Minecraft 1.14.4 indir Windows İçin Minecraft İndirme, Windows’ta Minecraft Nasıl Yüklenir, En güncel 2021 Minecraft indir linkli ücretsiz. Minecraft En Son Version 2020 Versiyon:1.15.1İşletim...

PC Programları

Zoom haberleşme yazılımı windows versiyonu son sürümünü bedava olarak indirmek için tıklayın. Zoom indir 4.6.8 Windows hemen yüklemek için aşağıdaki bağlantı adreslerini kullanabilirsiniz. Zoom...

Mobil Uygulamalar

Zoom Alternatifi; Elbette, grup toplantısını etkinleştiren birçok sohbet uygulaması vardır, ancak diğer yandan Zoom farklıdır. Zoom'u farklı kılan, arkasındaki teknolojidir. Zoom; tepeden tırnağa bir...

Advertisement